Ortus (edycja polska)

New product

Ortus to szybka gra strategiczna dla dwóch osób.

More details

81,00 zł

- +

Dostępność: W magazynie
czas gry ok. 30-60 minut
wiek graczyod 14 lat
liczba graczydla 2 graczy
Instrukcja: polska
Wydanie: polskie
 
Opis

Legendy głoszą, że jest takie miejsce gdzie pierwotne energie łączą się by dawać początek wszystkim rzeczom na świecie. To tam leży źródło pierwszych szalejących energii, które karmiły pierwotne żywioły, od kształtujących Wód, przez prowadzące Wiatry, aż do tworzącego Ognia i pielęgnującej Ziemi. To miejsce zwie się Ortus.

Poprowadź grupę starannie wybranych wojowników, władających czterema żywiołami do miejsca zwanego Ortus - Środek Świata. Wykorzystaj ich talenty i ujarzmij żywioły. Stań do ostatecznej bitwy o równowagę żywiołów. Walcz o Ortus.

Ortus to strategiczna gra dla dwóch osób, w której bardzo zgrabnie połączono elementy przygody i klimatu z czystą strategią planowania ruchów bez użycia elementu losowego. Gra ma dwa tryby rozgrywki: podstawowy i zaawansowany, dzięki czemu przypada do gustu graczom zarówno młodszym, jak i starszym stażem.

Polskie wydanie gry zawiera dodatek Panowie Wojny.

Jako wielcy wodzowie spotykając się na legendarnej arenie Ortus, by w wynik starcia zdecydował który jest lepszy, gracze dowodzą drużyną wojowników wyszkolonych we władaniu Czterema Żywiołami. Arena Ortus jest uważana za miejsce początku wszechrzeczy, gdzie pierwotne żywioły karmione były nieposkromioną energią by ukształtować świat tak, jakim go znamy teraz. Ile jest w tym prawdy? To może być przedmiotem dyskusji. Ale jest to miejsce, w którym energia wciąż przepływa w swej najczystszej postaci. Gracze muszą zbierać tę energię, by dzięki niej ich wojownicy korzystając z niej osiągnęli zwycięstwo.

Krótko o mocnych stronach gry:

 • Grę cechuje klimatyczne wykonanie elementów - grafiki planszy oraz kart, a także oryginalne przygotowanie drewnianych pionów wojowników.
 • Ortus posiada tzw. łagodną krzywą nauki zasad - mając mniejsze doświadczenie w grach planszowych możemy rozpocząć naukę zasad od gry podstawowej, a następnie systematycznie dokładać nowe elementy wchodząc w tryb rozgrywki zaawansowanej.
 • Gra wymaga podejmowania strategicznych i taktycznych decyzji oraz premiuje manewrowanie w celu zmylenia przeciwnika (a udana pułapka czy inny fortel przynoszą dużą satysfakcję).
 • Gra jest szybka - w 15 minut można rozegrać pierwszą partię i od razu rewanż :)
 • Bezpośrednia negatywna interakcja przygotowana w klasyczny sposób dwuosobowych potyczek taktycznych - łatwa do zaakceptowania nawet dla osób, które zwykle jej nie lubią. Czy komuś przeszkadzało kiedyś, że, dajmy na to, musi zbijać pionki przeciwnika w partii warcabów? :)


Dla kogo warto tę grę zakupić?

 • To dobra pozycja dla każdego, kto lubi gry abstrakcyjne, czyli np. lubuje się w klasycznych Szachach. Sam Ortus zaś nie jest naśladowcą szachów - zarządzanie surowcami i kontrola planszy jest znacznie ważniejsza niż zbijanie pionów przeciwnika!
 • To także dobra pozycja dla par - z doświadczenia wiemy, że proste w założeniach gry oparte na logice najlepiej sprawdzają się do gry z przyjaciółką, narzeczoną, czy też żoną.
 • I wreszcie to dobra pozycja dla każdego, kto lubi gry bez elementu losowego, w których wygrywa gracz myślący dobrze taktycznie i popełniający mniej błędów.

Zawartość pudełka:

 1. dwustronna plansza,
 2. 16 drewnianych wojowników,
 3. 2 drewniane znaczniki „Przewodnika”,
 4. 4 szklane znaczniki,
 5. 4 karty lordów,
 6. instrukcja w j. polskim.
Ostrzeżenie! Produkt zawiera małe elementy. Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.
 
Informacje z BGG
Autor: Joost Das
Miejsce w rankingu: 6178
Ocena użytkowników: 6.50152 /10.0
Gra wykorzystuje mechaniki: Action Point Allowance System, Area Control / Area Influence, Grid Movement
Link do strony gry w portalu boardgamegeek

Menu